Mustang Invitational Girls Gold

Chippewa Middle School, North Oaks

Sep. 27, 2013

Partly sunny, 84, very windy
Results by Apple Raceberry JaM

Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual or team.

PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD

  1 Park Center              63    2    5    6   18   32   36  108  17:10.0  1:30.8
  2 Eau Claire Memorial      77    1    7   15   24   30   42   43  17:17.3  1:32.1
  3 Irondale                 87    9   13   19   20   26   38       17:31.6  0:24.9
  4 Warwick Valley Ny        94   12   14   16   23   29   51       17:33.3  0:25.6
  5 Anoka                   187    4   33   41   54   55   63   94  18:05.1  1:47.8
  6 Rock Bridge             233   27   31   50   61   64   68   69  18:23.3  1:04.3
  7 White Bear Lake         234   22   40   46   48   78  101       18:24.6  1:43.2
  8 Fargo Davies            256   17   35   49   66   89   96       18:33.8  2:22.7
  9 Forest Lake             266   10   47   65   71   73   75   80  18:36.9  1:46.1
 10 Academy of HolyAngels   268   11   21   53   83  100  103       18:41.7  2:53.9
 11 Mounds View             306   44   45   59   77   81   91   92  18:50.1  1:03.4
 12 Elk River               307   28   52   67   70   90  110       18:51.6  2:03.6
 13 Perham                  308    3   39   56  104  106  116  118  18:55.7  3:45.8
 14 Shorewood               323   34   37   82   84   86   88  102  19:02.0  1:51.9
 15 Mounds Park Academy     337   25   72   76   79   85            19:02.8  2:04.1
 16 Minneapolis South       353    8   58   60  107  120            19:36.8  5:21.9
 17 Minnehaha Academy       379   57   62   74   87   99  114  115  19:22.2  1:35.3
 18 Simley                  517   93   97   98  105  124            20:56.5  4:03.4
 19 Shanley-Oak Grove       545   95  109  111  113  117  119  121  20:50.4  1:27.0
 20 St Paul Humboldt        608  112  122  123  125  126            18:54.50:-21:01.3

Incomplete Teams: Cretin-Derham Hall, Minneapolis Henry, Champlin Park

Individuals

 PLACE          FINISHER          TIME

1. Park Center
    2  Ann Simonet, 9             16:21.8
    5  Elizabeth Mattson, 7       16:58.8
    6  Kylee Beaver, 10           17:06.5
   18  Kenzie Lundstrom, 11       17:30.3
   32  Abby Beaver, 9             17:52.6
   36  Maddie Beaver, 7           18:07.3
  108  Kezlie Pollmann, 12        20:42.1
Total Time = 1:25:50.0     Total Places = 63

2. Eau Claire Memorial
    1  Hannah Roeske, 9           16:18.9
    7  Annie Youngblood, 12       17:10.7
   15  Brie Jol, 10               17:27.7
   24  Molly Wampler, 9           17:37.9
   30  Nicole Johnson, 12         17:50.9
   42  Allie Israel, 9            18:19.0
   43  Jordyn Ivey, 9             18:19.2
Total Time = 1:26:26.1     Total Places = 77

3. Irondale
    9  Danielle Franke, 10        17:22.5
   13  Abby Pearson, 11           17:25.4
   19  Hanna Boleman, 11          17:30.5
   20  Lili Tapper, 9             17:31.9
   26  Sarah Anderson, 10         17:47.4
   38  Mary Heinks, 11            18:13.5
Total Time = 1:27:37.7     Total Places = 87

4. Warwick Valley Ny
   12  Madeline Hoey, 11          17:25.1
   14  Jennie Prial, 9            17:25.9
   16  Tessa Richards, 11         17:28.1
   23  Emma Schroh, 10            17:36.7
   29  Austen Marroquin, 11       17:50.6
   51  Alexa Castellano, 10       18:35.6
Total Time = 1:27:46.4     Total Places = 94

5. Anoka
    4  Sydney Paulson, 8          16:52.9
   33  Noelle Josephson, 8        17:55.4
   41  Taylor Krone, 8            18:16.4
   54  Bri Floding, 10            18:40.0
   55  Rachel Gast, 12            18:40.7
   63  Ellen Vaillant, 9          18:48.4
   94  Madison Lass, 12           19:57.5
Total Time = 1:30:25.4     Total Places = 187

6. Rock Bridge
   27  Aliyah Blackburn, 9        17:49.0
   31  Megan Goyette, 10          17:51.8
   50  Jill Geyer, 10             18:35.3
   61  Madeline Harl, 11          18:46.9
   64  Michelle King, 12          18:53.2
   68  Kelly McDonald, 10         19:00.4
   69  Hayley Wilson, 11          19:00.7
Total Time = 1:31:56.2     Total Places = 233

7. White Bear Lake
   22  Victoria Popham, 9         17:33.2
   40  Isabel Brown, 10           18:15.1
   46  Melissa Moren, 9           18:28.2
   48  Rebekah Lundy, 11          18:29.9
   78  Leighlin Ahlstrom, 10      19:16.4
  101  Elaina Townley, 11         20:20.9
Total Time = 1:32:02.8     Total Places = 234

8. Fargo Davies
   17  Greta McLagan, 7           17:30.0
   35  Anna Suppes, 8             17:58.8
   49  Kimmy McLagan, 10          18:32.0
   66  Taylor Zetocha, 8          18:55.3
   89  Shawna Pantzke, 10         19:52.7
   96  Jensen Bloom, 8            20:05.4
Total Time = 1:32:48.8     Total Places = 256

9. Forest Lake
   10  Regan Duffy, 7             17:23.7
   47  Mikayla Niederkorn, 8      18:28.9
   65  Molly Mead, 11             18:54.8
   71  Kallie Liston, 10          19:07.3
   73  Katie Soukkala, 9          19:09.8
   75  McKenna Nelson, 7          19:14.3
   80  Laura Bailey, 8            19:25.1
Total Time = 1:33:04.5     Total Places = 266

10. Academy of HolyAngels
   11  Sydney Shea, 12            17:24.4
   21  Emily Vigil, 12            17:32.1
   53  Meghan Uldrich, 9          18:37.6
   83  Kassandra Galvan-Pizana,12 19:36.1
  100  Racheal Heil, 10           20:18.2
  103  Grace Gallucci, 9          20:22.9
Total Time = 1:33:28.4     Total Places = 268

11. Mounds View
   44  Kate Spielmann, 11         18:22.3
   45  Tailia Miller, 9           18:22.6
   59  Mara Balzer, 10            18:43.6
   77  Emily Hoenshell, 12        19:15.9
   81  Noelle Laske, 10           19:25.7
   91  Emma Blume, 11             19:54.6
   92  Sarah Springhorn, 9        19:57.0
Total Time = 1:34:10.1     Total Places = 306

12. Elk River
   28  Kelsie Cox, 9              17:50.2
   52  Colette Woyke, 11          18:37.0
   67  Stephanie Hanowski, 11     18:55.6
   70  Madeline Jung, 10          19:01.2
   90  Hannah Griaf, 11           19:53.8
  110  Danielle Lachmiller, 9     20:49.3
Total Time = 1:34:17.8     Total Places = 307

13. Perham
    3  Caitlin Covington, 7       16:46.1
   39  Hailey Wegscheid, 7        18:14.8
   56  Marlee Curtis, 11          18:41.0
  104  Amber Thompson, 9          20:24.7
  106  Lourdes Anderson, 9        20:31.9
  116  Victoria Paridon, 9        21:21.4
  118  Aimee Christopherson, 11   21:40.2
Total Time = 1:34:38.5     Total Places = 308

14. Shorewood
   34  Olivia Wycklendt, 11       17:56.3
   37  Alison Reinhoffer, 10      18:08.9
   82  Lulu DeVogel, 12           19:29.4
   84  Sydney Widell, 10          19:47.1
   86  Izzi Snyder, 12            19:48.1
   88  Julia Clare Liegel, 9      19:51.1
  102  Claire Stowe, 10           20:21.3
Total Time = 1:35:09.8     Total Places = 323

15. Mounds Park Academy
   25  Ellie Hands, 12            17:43.7
   72  Erin Quam, 9               19:08.8
   76  Kian Dahlberg, 10          19:15.6
   79  Molly Gardner, 9           19:17.7
   85  Susanne Stricker, 10       19:47.8
Total Time = 1:35:13.6     Total Places = 337

16. Minneapolis South
    8  Hanna Warling, 11          17:17.3
   58  Katie Kaelin, 10           18:42.8
   60  Priyanka Zylstra, 12       18:46.1
  107  Sonrisa Gaulden, 11        20:38.6
  120  Eva Shellabarger, 10       22:39.2
Total Time = 1:38:04.0     Total Places = 353

17. Minnehaha Academy
   57  Catherine Dustrude, 11     18:42.5
   62  Taytum Rhoades, 7          18:48.2
   74  Frances Hoekstra, 12       19:13.4
   87  Vanda Nieme, 12            19:49.0
   99  London Donohoe, 7          20:17.8
  114  Jona Bakke, 11             21:04.9
  115  Sarah Pope, 11             21:07.1
Total Time = 1:36:50.9     Total Places = 379

18. Simley
   93  Anna Royce, 9              19:57.2
   97  Rebecca Molstad, 8         20:07.6
   98  Claire Anderson, 8         20:12.1
  105  Maya Bernstein, 10         20:25.0
  124  Alexandra Wurzer, 9        24:00.6
Total Time = 1:44:42.5     Total Places = 517

19. Shanley-Oak Grove
   95  Emily Heinrich, 9          19:59.6
  109  Kate Lodewyk, 9            20:44.7
  111  Grace Grettum, 10          20:57.7
  113  Karsen Aune, 8             21:03.2
  117  Amanda Girtz, 11           21:26.6
  119  Molly Heinrich, 11         22:31.1
  121  Courtney Cater, 12         22:45.1
Total Time = 1:44:11.8     Total Places = 545

20. St Paul Humboldt
  112  Darertu Doto, 12           21:01.5
  122  Solina Nhil, 12            23:49.2
  123  Amya Steinmaus, 7          23:50.7
  125  Amari Robertson, 7         25:50.8
  126  Nicey Hardin, 8
Total Time = 1:34:32.2     Total Places = 608

Top

        TEAM
 PLACE SCORE          FINISHER          TIME        TEAM
    1     1  Hannah Roeske, 9           16:18.9    Eau Claire Memorial
    2     2  Ann Simonet, 9             16:21.8    Park Center
    3     3  Caitlin Covington, 7       16:46.1    Perham
    4        Taylor Zaugg, 8            16:52.7    Champlin Park
    5     4  Sydney Paulson, 8          16:52.9    Anoka
    6     5  Elizabeth Mattson, 7       16:58.8    Park Center
    7     6  Kylee Beaver, 10           17:06.5    Park Center
    8     7  Annie Youngblood, 12       17:10.7    Eau Claire Memorial
    9     8  Hanna Warling, 11          17:17.3    Minneapolis South
   10     9  Danielle Franke, 10        17:22.5    Irondale
   11    10  Regan Duffy, 7             17:23.7    Forest Lake
   12    11  Sydney Shea, 12            17:24.4    Academy of HolyAngels
   13    12  Madeline Hoey, 11          17:25.1    Warwick Valley Ny
   14    13  Abby Pearson, 11           17:25.4    Irondale
   15    14  Jennie Prial, 9            17:25.9    Warwick Valley Ny
   16    15  Brie Jol, 10               17:27.7    Eau Claire Memorial
   17    16  Tessa Richards, 11         17:28.1    Warwick Valley Ny
   18    17  Greta McLagan, 7           17:30.0    Fargo Davies
   19    18  Kenzie Lundstrom, 11       17:30.3    Park Center
   20    19  Hanna Boleman, 11          17:30.5    Irondale
   21    20  Lili Tapper, 9             17:31.9    Irondale
   22    21  Emily Vigil, 12            17:32.1    Academy of HolyAngels
   23    22  Victoria Popham, 9         17:33.2    White Bear Lake
   24    23  Emma Schroh, 10            17:36.7    Warwick Valley Ny
   25    24  Molly Wampler, 9           17:37.9    Eau Claire Memorial
   26    25  Ellie Hands, 12            17:43.7    Mounds Park Academy
   27    26  Sarah Anderson, 10         17:47.4    Irondale
   28    27  Aliyah Blackburn, 9        17:49.0    Rock Bridge
   29    28  Kelsie Cox, 9              17:50.2    Elk River
   30    29  Austen Marroquin, 11       17:50.6    Warwick Valley Ny
   31    30  Nicole Johnson, 12         17:50.9    Eau Claire Memorial
   32        Sydney Heimer, 8           17:51.5    Champlin Park
   33    31  Megan Goyette, 10          17:51.8    Rock Bridge
   34    32  Abby Beaver, 9             17:52.6    Park Center
   35    33  Noelle Josephson, 8        17:55.4    Anoka
   36    34  Olivia Wycklendt, 11       17:56.3    Shorewood
   37    35  Anna Suppes, 8             17:58.8    Fargo Davies
   38    36  Maddie Beaver, 7           18:07.3    Park Center
   39    37  Alison Reinhoffer, 10      18:08.9    Shorewood
   40    38  Mary Heinks, 11            18:13.5    Irondale
   41    39  Hailey Wegscheid, 7        18:14.8    Perham
   42    40  Isabel Brown, 10           18:15.1    White Bear Lake
   43    41  Taylor Krone, 8            18:16.4    Anoka
   44    42  Allie Israel, 9            18:19.0    Eau Claire Memorial
   45    43  Jordyn Ivey, 9             18:19.2    Eau Claire Memorial
   46    44  Kate Spielmann, 11         18:22.3    Mounds View
   47    45  Tailia Miller, 9           18:22.6    Mounds View
   48    46  Melissa Moren, 9           18:28.2    White Bear Lake
   49    47  Mikayla Niederkorn, 8      18:28.9    Forest Lake
   50    48  Rebekah Lundy, 11          18:29.9    White Bear Lake
   51    49  Kimmy McLagan, 10          18:32.0    Fargo Davies
   52    50  Jill Geyer, 10             18:35.3    Rock Bridge
   53    51  Alexa Castellano, 10       18:35.6    Warwick Valley Ny
   54    52  Colette Woyke, 11          18:37.0    Elk River
   55    53  Meghan Uldrich, 9          18:37.6    Academy of HolyAngels
   56    54  Bri Floding, 10            18:40.0    Anoka
   57    55  Rachel Gast, 12            18:40.7    Anoka
   58    56  Marlee Curtis, 11          18:41.0    Perham
   59    57  Catherine Dustrude, 11     18:42.5    Minnehaha Academy
   60    58  Katie Kaelin, 10           18:42.8    Minneapolis South
   61    59  Mara Balzer, 10            18:43.6    Mounds View
   62    60  Priyanka Zylstra, 12       18:46.1    Minneapolis South
   63    61  Madeline Harl, 11          18:46.9    Rock Bridge
   64    62  Taytum Rhoades, 7          18:48.2    Minnehaha Academy
   65    63  Ellen Vaillant, 9          18:48.4    Anoka
   66    64  Michelle King, 12          18:53.2    Rock Bridge
   67    65  Molly Mead, 11             18:54.8    Forest Lake
   68    66  Taylor Zetocha, 8          18:55.3    Fargo Davies
   69    67  Stephanie Hanowski, 11     18:55.6    Elk River
   70    68  Kelly McDonald, 10         19:00.4    Rock Bridge
   71    69  Hayley Wilson, 11          19:00.7    Rock Bridge
   72    70  Madeline Jung, 10          19:01.2    Elk River
   73    71  Kallie Liston, 10          19:07.3    Forest Lake
   74    72  Erin Quam, 9               19:08.8    Mounds Park Academy
   75    73  Katie Soukkala, 9          19:09.8    Forest Lake
   76        Cristina Zuniga, 9         19:10.2    Champlin Park
   77    74  Frances Hoekstra, 12       19:13.4    Minnehaha Academy
   78    75  McKenna Nelson, 7          19:14.3    Forest Lake
   79    76  Kian Dahlberg, 10          19:15.6    Mounds Park Academy
   80    77  Emily Hoenshell, 12        19:15.9    Mounds View
   81    78  Leighlin Ahlstrom, 10      19:16.4    White Bear Lake
   82    79  Molly Gardner, 9           19:17.7    Mounds Park Academy
   83    80  Laura Bailey, 8            19:25.1    Forest Lake
   84    81  Noelle Laske, 10           19:25.7    Mounds View
   85    82  Lulu DeVogel, 12           19:29.4    Shorewood
   86    83  Kassandra Galvan-Pizana,12 19:36.1    Academy of HolyAngels
   87    84  Sydney Widell, 10          19:47.1    Shorewood
   88    85  Susanne Stricker, 10       19:47.8    Mounds Park Academy
   89    86  Izzi Snyder, 12            19:48.1    Shorewood
   90    87  Vanda Nieme, 12            19:49.0    Minnehaha Academy
   91    88  Julia Clare Liegel, 9      19:51.1    Shorewood
   92    89  Shawna Pantzke, 10         19:52.7    Fargo Davies
   93    90  Hannah Griaf, 11           19:53.8    Elk River
   94        Anne Atkins, 12            19:54.1    Champlin Park
   95    91  Emma Blume, 11             19:54.6    Mounds View
   96    92  Sarah Springhorn, 9        19:57.0    Mounds View
   97    93  Anna Royce, 9              19:57.2    Simley
   98    94  Madison Lass, 12           19:57.5    Anoka
   99    95  Emily Heinrich, 9          19:59.6    Shanley-Oak Grove
  100    96  Jensen Bloom, 8            20:05.4    Fargo Davies
  101    97  Rebecca Molstad, 8         20:07.6    Simley
  102    98  Claire Anderson, 8         20:12.1    Simley
  103    99  London Donohoe, 7          20:17.8    Minnehaha Academy
  104   100  Racheal Heil, 10           20:18.2    Academy of HolyAngels
  105   101  Elaina Townley, 11         20:20.9    White Bear Lake
  106   102  Claire Stowe, 10           20:21.3    Shorewood
  107   103  Grace Gallucci, 9          20:22.9    Academy of HolyAngels
  108   104  Amber Thompson, 9          20:24.7    Perham
  109   105  Maya Bernstein, 10         20:25.0    Simley
  110   106  Lourdes Anderson, 9        20:31.9    Perham
  111        Amy Specker, 11            20:34.0    Cretin-Derham Hall
  112   107  Sonrisa Gaulden, 11        20:38.6    Minneapolis South
  113        Nadya Anderson, 10         20:40.1    Cretin-Derham Hall
  114   108  Kezlie Pollmann, 12        20:42.1    Park Center
  115   109  Kate Lodewyk, 9            20:44.7    Shanley-Oak Grove
  116   110  Danielle Lachmiller, 9     20:49.3    Elk River
  117   111  Grace Grettum, 10          20:57.7    Shanley-Oak Grove
  118   112  Darertu Doto, 12           21:01.5    St Paul Humboldt
  119   113  Karsen Aune, 8             21:03.2    Shanley-Oak Grove
  120   114  Jona Bakke, 11             21:04.9    Minnehaha Academy
  121   115  Sarah Pope, 11             21:07.1    Minnehaha Academy
  122   116  Victoria Paridon, 9        21:21.4    Perham
  123   117  Amanda Girtz, 11           21:26.6    Shanley-Oak Grove
  124   118  Aimee Christopherson, 11   21:40.2    Perham
  125        Jennifer Hull, 12          21:59.5    Cretin-Derham Hall
  126   119  Molly Heinrich, 11         22:31.1    Shanley-Oak Grove
  127   120  Eva Shellabarger, 10       22:39.2    Minneapolis South
  128   121  Courtney Cater, 12         22:45.1    Shanley-Oak Grove
  129        Maria Lorenson, 12         23:13.4    Perham
  130   122  Solina Nhil, 12            23:49.2    St Paul Humboldt
  131   123  Amya Steinmaus, 7          23:50.7    St Paul Humboldt
  132   124  Alexandra Wurzer, 9        24:00.6    Simley
  133        Hannah Brogodon, 9         25:06.1    Minneapolis Henry
  134   125  Amari Robertson, 7         25:50.8    St Paul Humboldt
  135        Samantha Pender, 10        27:09.5    Minneapolis Henry
  136   126  Nicey Hardin, 8                St Paul Humboldt